Politiet har spillet fallit
Staten kan nu helt åbenlyst ikke beskytte sine egne borgere. Det har den for resten ikke kunnet længe, men her er en officiel indrømmelse. Hvad er meningen???
Af frygt for uroligheder undlader Københavns Politi at gribe ind over for lovovertrædelser, der bliver begået af autonome fra miljøet omkring Ungdomshuset på Nørrebro.
Graffiti-hærværk mod private og offentlige bygninger. Vand- og røgbomber mod politiet. Overtrædelse af maskeringsforbud. Kanonslag affyret få meter fra kampklædt politi.
Ulovligheder, der for de fleste borgeres vedkommende ville få politiet til at gribe ind straks. Ikke mindst når ordensmagten står få meter fra, hvor forseelserne bliver begået.
Men når det gælder det autonome miljø i København, der siden rydningen af Ungdomshuset på Jagtvej 69 på Nørrebro har gennemført 63 såkaldte torsdagsdemonstrationer, har Københavns Politis ledelse besluttet, at de unge skal fredes.
Der er forskel på folk. Små husmænd får tvangs-udryddet deres kvægbesætning fordi de ikke vil øremærke, urmagere og guldsmede fængsles for at forsvare deres forretninger. Men de hætteklædte atifascister får lov at hærge - værsgo, venner, det er gratis - vi kigger den anden vej og prøver at holde diarréen bag ringmusklen. Føj for pokker!
Filed under: autonome, hærværk, venstreekstreme, vold | Mærket: falliterklæring, Politiet, retsbevidsthed


Vi så nøjagtig det samme i forbindelse med de “utilpassede” unge indvandrere, der regererer på Nørrebro. Også her valgte politiet at holde sig i baggrunden af angst for at fremprovokere reaktioner på deres tilstedeværelse.
Det vil sige at alt hvad der er ud over pædagogisk rækkevidde kan få lov til at køre med klatten. Det begynder at ligne lovløse tilstande.
Giv den danske befolkning våben at beskytte sig selv med.
Det bliver nødvendigt før eller siden - uanset hvad politiet mener.
falkeøje